انوار مهدی (عج)

کانون‌های مهدویت دانشگاه‌های کشور

  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

  • یادداشت
  • مقالات
  • کتاب ها

دعا برای فرج

چهارشنبه , مرداد 20 1395
600

رعایت حال شیعیان

چهارشنبه , خرداد 05 1395
688

اجتماع قلوب

پنج شنبه , خرداد 05 1390
858

معجم أحاديث الامام المهدى (ع)

چهارشنبه , خرداد 05 1395
662

كمال الدين و تمام النعمة

چهارشنبه , خرداد 05 1395
560

كتاب الغيبة

چهارشنبه , خرداد 05 1395
515
Kril penectus aliquet pretium

« كمال الدين و تمام النعمة»، معروف به إكمال الدين صدوق، تأليف شيخ صدوق( ره)، به زبان عربى و در موضوع غيبت و ظهور امام زمان( عج) است. استاد، على‏اكبر غفارى به تحقيق اين كتاب پرداخته است. 

كمال الدين و تمام النعمة

معرفى اجمالى‏

« كمال الدين و تمام النعمة»، معروف به إكمال الدين صدوق، تأليف شيخ صدوق( ره)، به زبان عربى و در موضوع غيبت و ظهور امام زمان( عج) است. استاد، على‏اكبر غفارى به تحقيق اين كتاب پرداخته است.

 شيخ صدوق، انگيزه خود را از نگارش اين كتاب، اين‏گونه بيان مى‏فرمايد:« بعد از سفر به مشهد مقدس و زيارت على بن موسى الرضا( ع)، به نيشابور رفتم؛ در آن‏جا، شيعيانى كه به ديدن من مى‏آمدند، شبهاتى را در باره امام زمان( ع) مطرح كردند كه من هم سعى فراوانى در حل آن شبهات نمودم، تا آنكه به قم آمدم؛ در آن‏جا نيز شيخ نجم‏الدين، ابوسعيد، محمد بن حسن بن محمد بن احمد بن على بن صلت قمى به ديدارم آمد؛ او، نيز از من درخواست نگارش كتابى در اين باره داشت و من هم به ايشان وعده اجابت دادم، تا آنكه شبى، امام زمان( ع) را در خواب ديدم؛ آن حضرت، به من فرمود:« چرا كتابى در باره غيبت نمى‏نويسى تا خداوند به‏وسيله آن، حوائجت را برآورده سازد؟» عرض كردم:« اى فرزند رسول خدا! من در اين باره چند كتاب نوشته‏ام». آن حضرت، فرمود:« اينك، كتابى بنويس و در آن، به غيبت‏هاى پيامبران الهى اشاره كن». پس از آن، از خواب بيدار شدم و بر آن شدم تا اين كتاب را به نگارش درآورم.

 اين كتاب، از قديمى‏ترين و معتبرترين منابع روايى شيعه در باره امام زمان( ع) مى‏باشد.

ساختار

 اين كتاب، مشتمل بر 63 باب است.

گزارش محتوا

 شيخ صدوق، در اين كتاب، بسيارى از مباحث اعتقادى شيعه را در باره امام زمان مطرح نموده است و نمونه‏هاى فراوانى از غيبت پيامبران الهى را آورده و به بررسى كامل امامت حضرت مهدى( ع)، تولد ايشان، روايات پيامبر و ائمه( ع)، در باره ظهور آن حضرت، كسانى كه به خدمت آن حضرت رسيده‏اند و شرايط دوران ظهور ايشان و موضوعاتى از قبيل اينكه آفرينش حجت خدا قبل از آفرينش ديگر انسان‏ها بوده است، فقط خداوند حق انتخاب خليفه و جانشين خود را دارد، اثبات غيبت و حكمت آن، جواب‏هاى ابن قبه، نامه‏هاى آن حضرت، علامات ظهور، ثواب انتظار و... پرداخته است.

 اهميت ويژه اين كتاب، در نقل اقوال عالم بزرگ شيعى دوره غيبت صغرى؛ يعنى ابوجعفر، محمد بن عبدالرحمن بن قبه رازى( متوفاى قبل از 319 ق) است. دانسته‏هاى ما در باره اين عالم شيعى، محدود به نكاتى است كه ابن نديم و نجاشى آورده‏اند و ديگر عالمان رجالى، نكته چندانى به نكات ايشان نيفزوده‏اند. به گفته نجاشى، ابن قبه، نخست از معتزليان بوده و سپس به تشيع گرويده است.

 از ديگر ويژگى‏هاى اين كتاب، نقل برخى از توقيعات صادر شده از ناحيه مقدسه است. شيخ صدوق برخى از مطالب اين بخش را از متون كهن‏تر و گاه به نحو شفاهى از برخى مرتبطان با نواب اربعه نقل كرده است.

وضعيت كتاب‏

 كمال الدين، به زبان عربي، در دو جلد، با تحقيق استاد، على‏اكبر غفارى، توسط انتشارات دارالكتب الإسلامية قم، در سال 1395 ق، چاپ شده است.

 نسخه حاضر در برنامه، توسط آقاى محمدباقر كمره‏اى به فارسى ترجمه و در دو جلد( ج اول، 452 صفحه و ج دوم، 400 صفحه)، در قطع وزيرى، با جلد گالينگور، توسط انتشارات اسلاميه تهران، منتشر شده است.

منابع مقاله‏

 1. رحمتى، محمدكاظم، چند نكته در باره كتاب كمال الدين و تمام النعمة شيخ صدوق، كتاب ماه دين، شهريور 1383، شماره 83- 84.

 2. محمدرضا ضميرى، كتاب‏شناسى تفصيلى مذاهب اسلامى، ص 270- 271.

 3. مقدمه محمدباقر كمره‏اى( مترجم).

به نقل از نرم افزار مهدویت موسسه نور

حقوق معنوی

تمامی حقوق این سایت متعلق به انوار مهدی (عج) میباشد. 

هر گونه کپی برداری از آن با ذکر منبع بلامانع است .

تماس با ما : Info@anwarmahdi.ir