انوار مهدی (عج)

کانون‌های مهدویت دانشگاه‌های کشور

  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

  • یادداشت
  • مقالات
  • کتاب ها

دعا برای فرج

چهارشنبه , مرداد 20 1395
599

رعایت حال شیعیان

چهارشنبه , خرداد 05 1395
687

اجتماع قلوب

پنج شنبه , خرداد 05 1390
857

معجم أحاديث الامام المهدى (ع)

چهارشنبه , خرداد 05 1395
662

كمال الدين و تمام النعمة

چهارشنبه , خرداد 05 1395
559

كتاب الغيبة

چهارشنبه , خرداد 05 1395
515
Vestibulum sit amet libero vel neque dapibus ultrices mattis massa

 موسوعه حاضر حاصل كار گروهى از پژوهش‏گران« موسسه معارف اسلامى» قم است كه زير نظر حجت الاسلام شيخ على كورانى تهيه گرديده است.

معجم أحاديث الامام المهدى( ع)

معرفى اجمالى‏

 موسوعه حاضر حاصل كار گروهى از پژوهش‏گران« موسسه معارف اسلامى» قم است كه زير نظر حجت الاسلام شيخ على كورانى تهيه گرديده است.

 پژوهش‏گران اين موسوعه عبارتند از آقايان:

 محمدجعفر طبسى، محمدجواد طبسى، سيد صالح مدرسى، نجم‏الدين طبسى، عبادالله تهرانى، عزت‏الله مولائى، حامد عبدالخالق، محمدامين پورامينى.

معرفى كتاب‏

« معجم أحاديث الامام المهدى( ع)»، مجموعه‏اى است در 8 جلد به زبان عربى درباره امام مهدى( ع).

ساختار كتاب‏

 مجموعه حاضر در هشت جلد تنظيم گرديده است: جلد نخست مشتمل بر سخن ناشر« مؤسسه المعارف الاسلاميه» و نيز مقدمه هيئت علمى بر چاپ اول و دوم كتاب مى‏باشد. جلد اول و دوم و سوم اين مجموعه، به احاديث نبوى و جلد چهارم تا ششم آن به احاديث ائمه( ع) و نيز توقيعات حضرت مهدى( ع) اختصاص داده شده است.

 جلد هفتم نيز به رواياتى اختصاص يافته كه طى آن‏ها ائمه( ع) آياتى را به امام مهدى( ع) تأويل و تفسير نموده‏اند.

 جلد هشتم هم حاوى فهرست‏هاى اين مجموعه است.

گزارش محتوا

 اين موسوعه حاوى 1861 حديث از احاديث و روايات منقول از پيامبر اكرم و ائمه عليهم‏السلام درباره مهدى موعود( ع) و مسائل مربوط به زندگى و غيبت ايشان است كه بر اساس 400 منبع از منابع و مصادر روايى شيعه و اهل سنت ساماندهى شده و در آن پس از نقل هر حديث، نخست به شرح و بيان مفردات و لغات آن پرداخته شده و سپس تمام مصادر آن همراه با اختلاف نسخ و منابع به طور مفصل بيان شده است.

 لازم به ذكر است، آن چه در اين كتاب گردآورى شده، تمام احاديثى نيست كه در آن‏ها به ضرورت وجود امام در هر زمانى تصريح شده و يا در آن‏ها به نام‏هاى ائمه دوازده‏گانه و از جمله امام مهدى( ع) تصريح گرديده است؛ بلكه تنها نمونه‏اى از آن‏ها انتخاب گرديده و در اين موسوعه فراهم آمده است.

 در اين كتاب، در غالب موارد متن حديث از قديمى‏ترين منبع نقل گرديده؛ به جز مواردى كه به منبع قديمى‏تر دسترسى نبوده و يا دليلى براى نقل از منبع متأخرتر وجود داشته است. همچنين منابع هر حديث بر اساس ترتيب زمانى، مرتب گرديده و براى اين منظور سال درگذشت مولف منبع، ملاك تقدم و تأخر قرار گرفته و چنانچه در سال درگذشت مولفى اختلاف نظر وجود داشته به ظن و نيز قرائن موجود بسنده شده است. همچنين منابع شيعى و سنى از يكديگر تفكيك شده است.

 نويسندگان مجموعه حاضر، براى احاديث وارده شماره مسلسلى را در نظر گرفته‏اند. از اين رو احاديث نبوى اين مجموعه بالغ بر 560 مورد و بقيه احاديث بيش از 1300 مورد است.

 علاوه بر اين در نقل احاديث تسلسل منطقى آن‏ها نيز مدنظر قرار گرفته بدين معنا كه ابتدا احاديث مربوط به مرحله قبل از ظهور، سپس احاديث مربوط به شخصيت حضرت مهدى( ع) و... ذكر گرديده است.

وضعيت كتاب‏

 مجموعه حاضر فاقد پاورقى است. هر يك از مجلدات كتاب در انتهاى خود فهرست مطالب را در برگرفته و جلد هشتم آن به فهرست‏ها اختصاص يافته و مشتمل بر فهرست‏هاى ذيل مى‏باشد:

 فهرست آيات، أعلام و كنيه‏ها و القاب اهل بيت و نيز انبياء و اوصياء( ع)، احاديث، موضوعات، أعلام و كنيه‏ها و القاب خلفا و پادشاهان و نيز مردان و زنان، اقوام و فرق و گروه‏ها و طوائف، ملل و نحل، فرشتگان و جنّيان، احكام فقهى، فتنه‏ها و جنگ‏ها و وقايع بزرگ، اماكن، ابزار و آلات جنگى، جوارح و اعضاء، بيمارى‏ها، خوردنى‏ها و نوشيدنى‏ها، لباس‏ها، زمان‏ها، سال‏ها، ارقام و اعداد، ستارگان و برج‏ها، حيوانات و پرندگان و حشرات، درختان و ميوه‏ها و گياهان، سنگ‏ها و معادن، كوه‏ها و جزيره‏ها، درياها و رودها و چاه‏ها، اشعار و فهرست منابع.

منابع:

 1- امام مهدى( ع) در آينه قلم، ج 2، ص 783.

 2- مقدمه چاپ اول و دوم به قلم هيئت علمى.

به نقل از نرم افزار مهدویت موسسه نور

حقوق معنوی

تمامی حقوق این سایت متعلق به انوار مهدی (عج) میباشد. 

هر گونه کپی برداری از آن با ذکر منبع بلامانع است .

تماس با ما : Info@anwarmahdi.ir