انوار مهدی (عج)

کانون‌های مهدویت دانشگاه‌های کشور

  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

  • یادداشت
  • مقالات
  • کتاب ها

دعا برای فرج

چهارشنبه , مرداد 20 1395
599

رعایت حال شیعیان

چهارشنبه , خرداد 05 1395
687

اجتماع قلوب

پنج شنبه , خرداد 05 1390
857

معجم أحاديث الامام المهدى (ع)

چهارشنبه , خرداد 05 1395
662

كمال الدين و تمام النعمة

چهارشنبه , خرداد 05 1395
559

كتاب الغيبة

چهارشنبه , خرداد 05 1395
515

 بارزترین مصداق حرکت حزب‏‌الله در عصر حاضر، حرکت عظیم راهپیمایی اربعین است که نه تنها در آن مرزبندی‌های قومی برداشته شده است بلکه حتی مرزبندی دینی هم وجود ندارد؛ این افراد در به تحقق رساندن وعده حتمی الهی که نابودی اسرائیل است، پیشرو هستند.

 

 

موضوع «نابودی اسرائیل» از جمله موضوعات مهمی است که پس از پیروزی انقلابی اسلامی ایران توسط امام خمینی(ره) به گفتمان اصلی نظام جمهوری اسلامی ایران و حتی جهان اسلام تبدیل شد و این گفتمان پس از امام راحل توسط رهبر معظم انقلاب ادامه یافت.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی عمومی در هیجدهم شهریورماه سال 1394 در دیدار اقشار مختلف مردم با ایشان و در پاسخ به زیاده‌گویی سران رژیم صهیونیستی فرمودند: «بعد از اتمام این مذاکراتِ هسته‌ای، شنیدم صهیونیست‌ها گفتند فعلاً با این مذاکراتی که شد، تا 25 سال از دغدغه‌ی ایران آسوده‌ایم؛ بعد از 25 سال فکرش را می‌کنیم. بنده در جواب عرض میکنم اوّلاً شما 25 سال آینده را نخواهید دید. ان‌شاءالله تا 25 سال دیگر، به توفیق الهی و به فضل الهی چیزی به نام رژیم صهیونیستی در منطقه وجود نخواهد داشت؛ ثانیاً در همین مدّت هم روحیّه‌ی اسلامیِ مبارز و حماسی و جهادی، یک لحظه صهیونیست‌ها را راحت نخواهد گذاشت؛ این را بدانند

در این راستا نخبگان و اندیشمندان جامعه هر کدام بر اساس تخصص هنری، سیاسی، نظامی و دینی خود وارد میدان شدند و در قالب‌های مختلف در این مسیر نقش‌آفرینی کردند. قطعاً می‌توان گفت مهم‌ترین راهکار پیگیری مسأله نابودی اسرائیل و دامن زدن بر آن، نگاهی است که قرآن معرف آن است که در این بین تلاش‌هایی صورت گرفته است.

علیرضا شریف، پژوهشگر قرآنی و دکترای تخصصی الهیات گرایش علوم قرآن و حدیث از جمله این اندیشمندان است. وی  درباره نابودی اسرائیل مقاله‌ای را نیز با عنوان «وعده قرآنی نابودی صهیونیسم در آخرالزمان» منتشر کرد.

همان طور که اشاره شد در شماره اول با وی درباره آینده رژیم صهیونیستی بر اساس آیات سوره اسراء به گفت‌وگو پرداختیم و نظریات مختلف درباره زمان وقوع دو بار فساد و نابودی بنی‌اسرائیل را مورد بررسی قرار دادیم؛ در این گفت‌وگو با پیش‌فرض قرار دادن «به وقوع پیوستن این آیه در دوران آخرالزمان»، قصد بررسی ادله قرآنی و روایی این فرضیه را داریم. ضمن اینکه در گفت‌وگوی پیشین ادله کافی مبنی بر عدم تحقق فساد و سرکوبی بنی‌اسرائیل در گذشته مطرح شد. توجه شما را به ادامه این گفت‌وگو جلب می‌کنیم.

چه انگیزه‌ای باعث شد به مطالعات قرآنی با رویکرد نابودی اسرائیل روی بیاورید؟

انگیزه تلاش در راستای نابودی اسرائیل، در حقیقت تلاش برای تحقق وعده‌ه‏ای قرآنی است و مقصود اصلی فعالان در این حوزه، تحقق برنامه الهی است؛ یعنی برای نابودی اسرائیل تلاش می‌کنند، چون آن‏ را برنامه خدا می‌دانند و انگیزه‌‏های دیگری مانند حمایت از مظلومان فلسطین و یا نبرد برای جلوگیری از سلطه ظالم و ...  تحت‏‌الشعاع این انگیزه‏ اصلی است.

در مصاحبه قبل (اینجا) وقوع فساد و نابودی اسرائیل در گذشته (قبل از اسلام) را با دلایل موجه رد کردید. پس به نظر شما زمان درست تحقق این امر چه زمانی است؟

در گفت‎وگوی قبلی که در خدمت شما بودیم، دو فرضیه را بر شمردیم؛ اول قبل از اسلام و در هزاره‌های گذشته بود و فرضیه دوم، وقوع فساد و نابودی بنی‌اسرائیل بعد از صدر اسلام و در آخرالزمان است،  یعنی زمان معاصر است، لذا سرکوبی آن نیز باید در همین زمان صورت گیرد.

 

 در این باره استنادات قرآنی و روایی داریم؟

اگر فرض اول را قبول کنیم که در زمان قبل از صدر اسلام این فساد و هلاکت بنی‌اسرائیل محقق نشده است، بنابراین باید یا به دنبال مصادیق تحقق آن با شواهد تاریخی بگردیم و  بعد بر قرآن عرضه کنیم و یا از همان ابتدا با کمک آیات و روایات ذیل آیات به شواهدی دست پیدا کنیم که این کار استحکام و قوامش بیشتر است. اگر این دو فساد را در آینده، نسبت به صدر اسلام دنبال کنیم، تا قبل از دوران کنونی چنین ماجرایی واقع نشده است.  مگر فسادی که در زمان معاصر و در این هفتاد سال اخیر تا کنون مرتکب شده‌اند. بنابراین در اینجا فرضیه تاریخی استحکام می‌یابد.

مراحل سرکوبی اسرائیل بر اساس قرآن

آیا در آیات قرآن اشاره‎ای به کیفیت سرکوب بنی‌اسرائیل شده است؟

بله این نکته حائز اهمیت است که آیات قرآن، پاسخ‌دهنده سؤال شماست. خداوند در آیه5 سوره اسراء می‌فرماید: «فَإِذا جاءَ وَعْدُ أُولاهُما بَعَثْنا عَلَیْکُمْ عِباداً لَنا أُولی‏ بَأْسٍ شَدیدٍ فَجاسُوا خِلالَ الدِّیارِ...؛ پس آنگاه که وعده [تحقق‏] نخستین آن دو فرا رسد، بندگانى از خود را که سخت نیرومندند بر شما مى‏‌گماریم، تا میان خانه‌‏ها[یتان براى قتل و غارت شما] به جستجو درآیند...» یعنی خداوند «بندگانی که سخت نیرومند هستند» را به سوی آنها می‎فرستد و در کمال قدرت و تسلط وارد سرزمین بنی‌اسرائیل می‌شوند و در جستجوی خانه به خانه، آنان را هلاک می‌کنند.

بنابراین با توجه به آیات‏ 5 و 7 سوره‏ إسراء، مراحل سرکوب فساد اول چنین می‌شود: 1ـ «بَعَثْنا عَلَیکُمْ عِبادًا لَنا أُولی بَأْسٍ شَدیدٍ»، 2ـ «یدْخُلُوا الْمَسْجِدَ»، 3ـ «فَجاسُوا خِلالَ الدِّیارِ». این فساد و نیز سرکوبی آن محدود به مسجدالاقصی یا بیت‌المقدس نمی‌شود بلکه سرزمین فلسطین را در بر می‌گیرد. وقتی می‌فرماید: «فَجاسُوا خِلالَ الدِّیارِ»، یعنی کل سرزمین را وجب به وجب جستجو می‌کنند، لذا صحبت از جستجو در مسجد نیست بلکه مسجد در مرکزیت است.در مجموع در طی سرکوبی فساد اول، دولت یهود در فلسطین اشغالی و نیز هیمنه‏ یهود در دنیا نابود خواهد شد.

بنابراین همین‏ جا تأکید می‌کنیم: انگیزه تلاش در راستای نابودی اسرائیل در حقیقت، تلاش برای تحقق وعده‌ه‏ای قرآنی است. مقصود اصلی فعالان در این حوزه، تحقق برنامه الهی است. یعنی برای نابودی اسرائیل تلاش می‏‌کنند چون آن را برنامه خدا می‌‏دانند و انگیزه‌‏های دیگری چون حمایت از مظلومان فلسطین و یا نبرد برای جلوگیری از سلطه ظالم و ...  تحت‌‏الشعاع این انگیزه‏ اصلی است.

 

وقتی صحبت از فساد بنی‎اسرائیل می‌شود، پای تعیین مصادیق آن و محدوده آن هم به میان می‌آید؛ می‎خواستیم در این باره صحبت بفرمایید.

 البته با توجه به افشاگری‌های صورت گرفته از انجمن‌های مخفی صهیونی، «هم برخی مصادیق مشخص است و هم گستره فساد آنها واضح است.» با تشکیل حلقه اولیه و تنظیم پروتکل صهیون (حدود1900م) عملاً زمینه‏ قدرت و فساد فراهم شد. نمونه‏‌های فساد در این زمینه به فراوانی یافت می‌‏شوند که از جمله می‏‌توان به این مواردی که عرض می‌کنم، اشاره کرد: فساد رهبران و شرکت‌های بزرگ پولی ربوی منسوب به ‏اسرائیل، مالکیت اصلی کارخانه‌جات مشروب‌سازی دنیا، فساد در رسانه‌‏ها و سینما(هالیوود) منسوب به ‏اسرائیل  که با استفاده از این ابزار یعنی سینما، توانستند با اشاعه فحشا و بی‏‌قیدی و تزلزل در بنیاد خانواده‌ها و ترویج فساد جنسی و خشونت، زمینه‌ساز سقوط و ازبین رفتن روح تعالی در انسان‎‌ها شوند.

اما موضوع بعد امکان انطباق محدوده‏ فساد بنی‌اسرائیل است. در آیه4 سوره اسراء محدوده‏ فساد، «فی‌الأرض» بیان شده است که در دوران کنونی، می‌توان گفت این فساد همه‏‌گیر در ابعادی وسیع و در سطح تمام زمین قابل مشاهده است.

 

 

شرط پیروزی فلسطین در کلام امیرالمؤمنین(ع)

خب تاکنون بیشتر درباره محدوده و کیفیت فساد و سرکوبی اسرائیل صحبت شد؛ آیا استنادات قرآنی ـ روایی نیز مبنی بر «زمان تحقق نابودی اسرائیل» مبتنی بر آیات ابتدایی سوره اسرا داریم؟

بله همان طور که قبلاً اشاره کردم، یکسری تأییدات روایی درباره زمان وعده‌ای که خداوند داده است، وجود دارد.

امیرالمؤمنین(ع) در حدود سال 20 هجری درباره سرکوبی بنی‌اسرائیل روایتی دارند. حضرت در این روایت فرمودند: یهود براى تشکیل دولت خود در فلسطین از غرب ـ به منطقه عربى خاورمیانه ـ خواهند آمد. عرضه داشتند: یا اباالحسن، پس عرب‌ها در آن موقع کجا خواهند بود؟! فرمود: در آن زمان عرب‌ها نیروهایشان از هم پاشیده می‌شود و ارتباط آنها از هم گسیخته و متحد و هماهنگ نیستند. از آن حضرت سئوال شد: آیا این بلا و گرفتارى طولانى خواهد بود؟ فرمود: نه، تا زمانی که عرب‌ها زمام امور خودشان را از نفوذ دیگران رها ساخته و تصمیم‌هاى جدى آنان دوباره تجدید شود، آنگاه سرزمین فلسطین به دست آنها فتح خواهد شد و عرب‌ها پیروز و متحد خواهند شد و نیروهاى کمکی از ـ طریق ـ سرزمین عراق به آنان خواهد رسید که بر روی پرچم‌هایشان نوشته شده: «القُوَّة». و عرب‌ها و سایر مسلمانان همگی به صورت مشترک براى نجات فلسطین قیام خواهند کرد ـ و با یهودیان خواهند جنگید ـ و چه جنگ بسیار سختی که در وقت مقابله با یکدیگر، در بخش عظیمى از دریا روى خواهد داد. در اثر آن مردمان در خون شناور می‌شوند و افراد مجروح بر روى اجساد کشته‌ها عبور کنند. آنگاه فرمود: و عرب‌ها سه بار با یهود می‌جنگند و در مرحله چهارم که خداوند ثبات قدم و ایمان و صداقت آنها را دانست، هُمای نصرت بر سرشان سایه می‌افکند. بعد از آن فرمود: به خدای بزرگ سوگند که یهودیان مانند گوسفند کشته می‌شوند تا جایی که حتی یک نفر یهودی هم در فلسطین باقی نخواهد ماند. 1

اما در جمع‌‏بندی و نتایج به دست آمده از این روایت به این موارد می‌توان اشاره کرد: 1ـ تشکیل دولت یهود 2ـ جمع شدن یهودیان از ناحیه غرب و حمایت آنان 3ـ ایجاد این دولت در فلسطین 4ـ متحد نبودن اعراب در آن زمان 5ـ وجود مصداق «أُولی‏ بَأْسٍ شَدید»

به نظر می‌رسد این روایت هرچند تاکنون محقق نشده است، اما شاید گویای تحقق وعده‌های خداوند مبتنی بر سوره اسراء نباشد. به این معنا که خداوند فرموده است بنی‌اسرائیل دو بار فساد می‌کنند و بعد هلاک می‌شوند. تکلیف این آیه چیست؟

البته اساس این بحث قرآنی است و حتی اگر کسی همه این روایات اخیر را رد کرده و در صحت آن تشکیک کند باز هم خللی به نتیجه وارد نمی‏‌کند و این احادیث در حقیقت استدلال آن نیستند بلکه تائیدکننده بحث هستند.  

خب ببینید یکسری آیات هستند که در زمان خاصی نازل شده‌اند، اما زمان تحققشان در آینده خواهد بود. امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) در روایتی دیگر آیه «دو مرتبه فساد بنی‌‏اسرائیل» را از این سنخ معرفی کردند که با وجود این روایت، وقوع فساد قبل از اسلام به کلی منتفی به نظر می‏‌رسد. حضرت در این روایت فرمود: ... یک قسم از قرآن آن است که تأویلش در تنزیلش است و یک قسم دیگر از قرآن آن است که تأویلش قبل از تنزیلش است و قسمی دیگر از قرآن آن است که تأویلش بعد از تنزیلش است ... ، آیه «الم غُلِبَتِ الرُّومُ فِی أَدْنَى الْأَرْضِ وَ هُمْ مِنْ بَعْدِ غَلَبِهِمْ سَیغْلِبُونَ فِی بِضْعِ سِنِینَ»‏ نازل شد در حالی که هنوز رومیان غلبه نکرده بودند و بعد از نزول آن غلبه کردند. و مانندش این آیه است:‏ «وَ قَضَینا إِلى‏ بَنِی إِسْرائِیلَ فِی الْکِتابِ لَتُفْسِدُنَّ فِی الْأَرْضِ مَرَّتَین‏». این آیات و مانند آن دو، قبل از تأویلشان نازل شدند و همه آنها تأویلشان بعد از تنزیلشان است...» 2

با توجه به روایت مذکور هر دو فساد بنی‌‏اسرائیل بعد از نزول آیات آن، یعنی پس از اسلام واقع خواهد شد و اصلاً منظور خداوندی در آیات 4 تا 8  سوره‏ اسراء که محور و عنوان آن، در اولین آیه همین سوره است، مربوط به آینده‌ به نسبت نزول آیات آن، یعنی پس از صدر اسلام است.

دیگر اینکه از قید «إلی یومِ القِیامة» در آیه 64 سوره مائده، چنین برداشت می‏‌شود که وقوع این فسادها در آینده دور از انتظار نبوده و امکان آن منتفی نیست.

 سوم اینکه در فراز «لِنُرِیهُ مِنْ آیاتِنا»(اسراء،1)  به دلیل استفاده از فعل مضارع و لام تعلیل، خداوند نمی‌خواهد گذشته‏ مسجدالاقصی را توضیح دهد بلکه می‌خواهد چیزهایی را مطرح کند که مربوط به آینده‏ آنجاست.

درباره قدرت فساد بنی‌‏اسرائیل از زمان تشکیل دولت نامشروع یهودی در فلسطین اطلاعاتی در دسترس است؟

ما فعلاً برای تعیین مصادیق و زمان وقوع فسادها از روایات گمانه‌زنی می‌کنیم. مجدداً به روایت امیرالمؤمنین(ع) توجه کنیم که فرمود: «و به زودی یهود از سمت غرب برای تشکیل دولتشان در فلسطین پیش می‏آیند. [به امیر المؤمنین ع] عرضه داشتند: یا ابا الحسن، عرب [در آن زمان] کجا هستند؟ فرمود: در آن زمان نیروهایشان از هم پاشیده و ارتباط آنها از هم گیسخته و متحد و هماهنگ نیستند. از آن حضرت سؤال شد: آیا این بلا و گرفتاری طولانی خواهد بود؟ فرمود: نه ...» در ادامه، نویسنده کتاب زمینه‌سازان انقلاب جهانی حضرت مهدی(عج) یعنی آقای هاشمی شهیدی در صفحه 480 می‎نویسد می‏‌نویسد: «شایان ذکر است که از زمان اعلان موجودیت اسرائیل تا کنون، سه بار، جنگ‌های خونینی بین اعراب و اسرائیل در سالهای 1948 و 1967 و 1973 میلادی واقع شده که بدین ترتیب تا مرحله‏ی چهارم، فقط باید صبر کنیم تا مسلمانان غیر عرب با عرب‌ها متحد شوند و یهودیان را تار و مار کنند.

اما در نهایت همان طور که قبلاً مطرح کردیم، روایتی هست که نشان می‌دهد  «أُولِی بَأْسٍ شَدِیدٍ» قبل از ظهور است. براساس این روایت «أُولِی بَأْسٍ شَدِیدٍ»قومی الهی هستند که قبل از خروج قائم(عج) خداوند آنها را بر می‏‌انگیزد.امام صادق(ع) فرمود: «بَعَثْنا عَلَیْکُمْ عِباداً لَنا أُولی‏ بَأْسٍ شَدیدٍ فَجاسُوا خِلالَ الدِّیارِ؛بندگانى از خود را که سخت نیرومندند بر شما مى‏‌گماریم، تا میان خانه‏‌ها[یتان براى قتل و غارت شما] به جستجو درآیند)؛ بنابراین قومی است که خداوند قبل از خروج قائم(عج) برمی‏‌انگیزد، پس ستمی از آل محمد(ص) را وا نمی‌‏گذارند مگر آنکه [ستم کننده] آن را می‌‏کشند... و حجت قائم(ع) در میانشان است.»

نتیجه اینکه: «عِبادًا لَنا أُولی بَأْسٍ شَدیدٍ» عنوان یاوران مقتدر امام مهدی(عج) است. تعبیر «عِبادًا لَنا» در این آیه، نظیر «أَسْرى بِعَبْدِهِ» در آیه اول است و حکایت از آن دارد که سرکوبگران از سویی در مجموعه عباد خاص خداوند [و از ریزه‌خواران سفره پیامبر اکرم(ص)] تلقی شده و از سویی مورد ولایت و تربیت خدای متعال قرار خواهند گرفت. «عِبادًا لَنا أُولی بَأْسٍ شَدیدٍ»، اول «عبد» هستند و بعد «أُولی بَأْسٍ شَدیدٍ». با اینکه تعدادشان خیلی کم است، یهود را به شدت مهار، ذلیل و سرکوب می‌کنند.

به عنوان نتیجه‌گیری و تکمله این بحث، نکات پایانی را می‌فرمایید؟

به طور خلاصه دلایل ما در بخش دوم به این ترتیب شد:

اولاً که طبق روایت منسوب به امیرالمومنین(ع)، تأویل اصلی آیات ابتدایی سوره اسراء، پس از نزول آن است. با توجه به روایت مذکور هر دو فساد بنی‌‏اسرائیل بعد از نزول آیات آن، یعنی پس از اسلام واقع خواهد شد. و اصلاً مراد خداوندی در آیات 4 تا 8  سوره‏ اسراء که سرنخ آن، در اولین آیه همین سوره است، مربوط به آینده‌ (بعد از اسلام) است و وقوع فساد قبل از اسلام به کلی منتفی به نظر می‌‏رسد.

دوم اینکه در «لِنُرِیهُ مِنْ آیاتِنا» (اسراء 1) به دلیل استفاده از فعل مضارع و لام تعلیل، خداوند نمی‌خواهد گذشته‏ مسجدالاقصی را توضیح دهد بلکه می‌خواهد چیزهایی را مطرح کند که مربوط به آینده‏ آنجاست.

سوم اینکه در آیه‏ «وَ لِیدْخُلُوا الْمَسْجِدَ کَما دَخَلُوهُ أَوَّلَ مَرَّةٍ» (اسراء،7) سخن از دو بار ورود یک قوم به بیت‌‏المقدس به میان آمده است، اما تاکنون هیچ فسادی که در پی آن یک گروه دو بار وارد بیت‌‏المقدس شده باشد، گزارش نشده است.

چهارم اینکه محدوده فساد در آیات سوره اسراء، «فی‌ الأرض» بیان شده است و این فساد همه‌‏گیر و در ابعادی وسیع است. در دوران کنونی، عملاً محدوده فساد بنی‌اسرائیل در تمام زمین است.

پنجم اینکهبا توجه به روایات و دلایل مطرح‎شده‌ای که در مقاله هم آوردم، می‏‌توان نتیجه‌‏گیری کرد که مصداق «أُولِی بَأْسٍ شَدِیدٍ»، یاوران امام زمان(عجل ‌الله تعالی فرجه) هستند و نابودی بنی‌‏اسرائیل نیز توسط ایشان در آخرالزمان تحقق خواهد یافت. البته درباره این مصداق  نیز دسته‌‏بندی جالبی از روایات صورت گرفته است.

بر اساس دسته‌ای دیگر از آیات «عِبادًا لَنا أُولی بَأْسٍ شَدیدٍ» مصداقی از حزب‏‌الله هستند، بی هیچ محدوده سیاسی یا قومیتی. بارزترین مصداق حرکت حزب‏‌الله در زمانه ما حرکت عظیم راهپیمایی اربعین است که نه تنها در آن مرزبندی قومی برداشته شده است بلکه حتی مرزبندی دینی هم وجود ندارد و افراد پاک طینت از همه مذاهب و ادیان در آن شرکت کرده و هر سال نیز گسترش می‌‏یابد. خیل عظیم عاشقانی که تحت تأثیر جاذبه ملکوتی نور امام شهیدان، حسین ابن عل(ع) به قرارگاه ایشان فراخوانده می‏‌شوند، در به تحقق رسانیدن وعده حتمی الهی جلوتر از سایریان هستند.

انتهای‌پیام/

 

 منبع: تسنیم

حقوق معنوی

تمامی حقوق این سایت متعلق به انوار مهدی (عج) میباشد. 

هر گونه کپی برداری از آن با ذکر منبع بلامانع است .

تماس با ما : Info@anwarmahdi.ir